Menu główne:
historia
Rok 1971
Zebranie sprawozdawcze, które z okazji jubileuszu miało szczególnie uroczysty charakter, odbyło się 23 stycznia 1971 roku na obiektach KS " Energetyk ". Połączone ono było z wieczorkiem tanecznym oraz imprezą o charakterze rekreacyjnym, w czasie której rozegrano szereg konkurencji sprawnościowych. To spotkanie zaszczycili swoją obecnością ówcześni dziekan Uczelni doc. (obecnie profesor) dr hab. med. Wanda Różynek - Łukanowska, prezes ZW TKKF Marian Stachowiak oraz sekretarz KS "Energetyk" Jan Linetty. Wielu działaczy wyróżniono odznaką "Zasłużony w rozwoju TKKF". Z okazji jubileuszu Ogniska wydano znaczek oraz proporczyk okolicznościowy. W 1971 roku Ognisko liczyło 223 członków .Kontynuowano działalność imprezową oraz zajęcia w sekcjach. W tymże roku nawiązano ścisłą współprace z Radą Zakładową ZNP, a także z Dzielnicowym Komitetem KFiT Poznań - Grunwald, Ogniskiem "Kaczka" przy RSW Prasa oraz KS "Energetyk". Ścisła współpraca z ZNP - WSWF przynosiła widoczne korzyści do grudnia 1981r. Zajęcia w sekcji kulturystyki prowadził od 1971 roku Henryk Szczepański, wówczas jeden z najlepszych , a póĽniej najlepszy kulturysta w kraju, sięgający również po sukcesy międzynarodowe. Naukę pływania - z uwagi na duże zainteresowanie tą formą zajęć - prowadzono w dwóch zespołach, pod kierunkiem mgr (obecnie dr) Jerzego Ciereszki oraz mgr (obecnie dr) Krzysztofa Pietrusika. W końcu roku zorganizowano - wspominaną do dzisiaj - tygodniową wycieczkę do Budapesztu, w której uczestniczyło 20 członków.
Rok 1972
Na zebraniu sprawozdawczo - wyborczym, w dniu 27 stycznia 1972 roku, dokonano wyboru nowych władz Ogniska. Funkcję prezesa powierzono mgr Włodzimierzowi Rataszewskiemu, który sprawuje ją do dnia dzisiejszego. Wiceprezesem wybrano mgr Kornelię Hałas, sekretarzem Alinę Flieger-Grupę, skarbnikiem Danutę Świekatowską. Członkami zarządy zostali mgr Józef Burbelka, dr Eugeniusz Wachowski, Stanisława Tuszyńska. Na tym zebraniu dr Halina Młokosiewicz, mgr Kornelia Hałas i mgr Włodzimierz Rataszewski odznaczeni zostali złota odznaką TKKF. Ognisko liczyło wówczas ponad 260 członków. W tymże roku w 17 imprezach organizowanych również dla mieszkańców Poznania, wzięło udział ponad 3000 osób. Szczególnym powodzeniem cieszyły się imprezy w ramach akcji "Srebrna Zima". Po raz pierwszy zorganizowano cieszący się dużym zainteresowaniem turniej rekreacyjny dla pracowników Uczelni - o " drewnianą chochlę". Zwyciężył zespół Administracji przed Instytutem Humanistycznych Podstaw Kultury Fizycznej i Przyrodniczych Podstaw Kultury Fizycznej. Poza tym , członkowie Ogniska startowali w rajdach, zlocie Ognisk TKKF, turniejach kulturystycznych i kręglarskich, a także w wojewódzkich zawodach strzeleckich.
Rok 1973
W 1973 roku, w związku z przemianowaniem Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego na Akademię Wychowania Fizycznego, Ognisko zmieniło nazwę na "Ognisko TKKF - AWF". W tymże roku, w ścisłym współdziałaniu z Zarządem Wojewódzkim TKKF, Ognisko podjęło się prowadzenia i koordynacji zajęć w ramach akcji "Bieg po zdrowie" oraz, "Mamo ćwicz ze mną". Były to zajęcia prowadzone dla ogółu mieszkańców Poznania. Duże społeczne zainteresowanie jakie towarzyszyło tym zajęciom, wynikało z ich atrakcyjnej formy. Wydatną pomocą w ich organizacji służyli z ramienia ZW TKKF prezes Ryszard Wieczorek oraz wiceprezes mgr Ryszard Burgiel. Oni to byli inicjatorami tej formy rekreacji. Z ramienia Ogniska działalność tą koordynowala dr Halina Młokosiewicz. Na przełomie roku 1972 - 1973 Ognisko uczestniczyło bardzo aktywnie w organizacji i przeprowadzeniu wielu imprez dla dzieci i młodzieży w ramach akcji " Zima w mieście ". Zajęcia prowadzone były na śniegu i na lodzie, jak również na krytych basenach, salach, halach sportowych i kręgielniach. Członkowie Ogniska startowali w dwóch uczelnianych turniejach rekreacyjnych, rywalizując w 7 zespołach reprezentujących poszczególne instytuty, a także zespoły Administracji i Pracowników Technicznych. Odbyły się również otwarte mistrzostwa Ogniska w kulturystyce i kręglarstwie. Szczególnego podkreślenia wymaga zorganizowanie I rajdu samochodowego AWF. Dwudniowa impreza, w której uczestniczyło 65 osób, w tym 11 załóg samochodowych, przebiegał pięknymi trasami Pałuk. Bardzo wydatnej, pomocy udzieliły władze powiatowe Wągrowca, z przewodniczącym Rady Narodowej inż. Romanem Jachnikiem. Rajd ten w kolejnych latach stał się główną imprezą ogniska. Rajdy organizowano do 1980r. włącznie, a zaprzestano, kiedy kryzys paliwowy uniemożliwił kontynuację tej atrakcyjnej imprezy. Aktywna działalność Ogniska w 1973r. znalazła swoje odzwierciedlenie w wynikach kwalifikacji wojewódzkiej, w której uplasowało się ono na V miejscu. Było to duże osiągnięcie, biorąc pod uwagę fakt, iż wiele ognisk statutowych posiada znacznie większą liczbę członków, oraz dużo lepsze warunki finansowe i lokalowe do szerokiej działalności. Trzeba jednak podkreślić, że działacze naszego Ogniska mogli korzystać z wydatniej pomocy kierownictwa Uczelni. Rektor prof. dr hab. Stefan Bączyk, Dyrektor Administracyjny inż Władysław Przyczynek, prezes ZNP - AWF dr Andrzej Wojakowski, nie tylko popierali działalność Ogniska, ale również aktywnie uczestniczyli w imprezach, startując w rajdach i turniejach rekreacyjnych. Odnotować należy również dużą pomoc udzielaną Ognisku przez Eugeniusza Walkowiaka - ówczesnego przewodniczącego Dzielnicowego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki Poznań - Wilda. W końcu 1973 roku Stanisławę Tuszyńską wyróżniono złotą odznaką TKKF a 7 innych osób - srebrną.
Rok 1974
Był okresem kontynuacji tych form zajęć i imprez, jakie realizowano w latach minionych. Gimnastyka pań i panów, kulturystyka, nauka pływania dzieci, turystyczno - rekreacyjne formy wypoczynku - to elementy dominujące. Nadal działała sekcja spondylologiczna. Imprezy w ramach akcji " Mamo ćwicz ze mną " oraz " Bieg po zdrowie " cieszyły się znacznym zainteresowaniem mieszkańców Poznania. W II rajdzie samochodowym uczestniczyło blisko 100 osób. Trasa przebiegała przez Wągrowiec i Wapno. W trakcie rajdu rozegrano 20 konkurencji. Kontynuowano międzyinstytutową rywalizację w ramach turnieju rekreacyjnego o " Drewnianą chochlę ". Brano udział w turniejach kręglarskich, kulturystycznych i innych. Długoletni członek Ogniska a ostatnio jego skarbnik kol. Danuta Świekatowska wyróżniona została złotą odznaką TKKF.
Rok 1975
Realizowano sprawdzone formy działalności zarówno w sekcjach jak i w ramach imprez. Przeprowadzono III rajd samochodowy, w którym uczestniczyło 21 załóg, a ogółem 120 uczestników. Przez trzy dni rozegrano 25 konkurencji sprawnościowych. Inną imprezą godną podkreślenia był pierwszy turniej tenisowy o mistrzostwo AWF, rozegrany przy świetle elektrycznym na kortach GKS " Olimpia ". Okazało się, że taka forma rozgrywek uatrakcyjnia grę. Członkowie Ogniska uczestniczyli również w wojewódzkim turnieju tenisowym, na który Ognisko ufundowało jeden z dwóch głównych pucharów. Tradycyjnie też uczestniczono w turnieju rekreacyjnym działaczy sportowych m. Poznania. W dwóch takich imprezach Ognisko zajęło I miejsce. W uczelnianym turnieju zwyciężył niespodziewanie zespół Administracji.
KALENDARIUM
1971
Ogólnopolskie Kryterium Asów - Wrocław - udział członków sekcji kulturystycznej - VI miejsce.
Ogólnopolskie Zawody Kulturystyczne - Sopot - H.Szczepański I m. W konkurencji Seniorów; zespół III m.
I Warszawski Turniej Kulturystyczny - reprezentanci Ogniska zajmują miejsca w finałach konkurencji juniorów i seniorów.
Cykl Turniejów Rekreacyjnych (6 imprez ) - Poznań - reprezentacja Ogniska WSWF zajmuje 3-krotnie I m. 2-krotnie II i raz III m.
Wycieczka do Budapesztu - udział 20 osób
1972
Cykl imprez w ramach akcji "Srebrna Zima" - Poznań -powszechny udział dzieci pracowników; Cykl Turniejów Rekreacyjnych ( 2 imprezy ) - IV i V m. zespołowo; I Uczelniany Turniej o "drewnianą chochlę" - wyniki:
" I m. - Administracja,
" II m. - Instytut Humanistycznych Podstaw Kultury Fizycznej,
" III m. - Instytut Przyrodniczych Podstaw Kultury Fizycznej.
Indywidualnie w konkurencji pań:
" I m. - A. Rakowska
" II m. - Z. Paczkowska
" III m. - D. Harasymowicz
Indywidualnie w konkurencji panów:
" I m.- Włodzimierz Rataszewski
" II m.- Tadeusz Sankowski
" III m. Andrzej Kraśnicki;
IX Zlot Ogniska TKKF - Sieraków - 26 osób.
II Warszawski Turniej Kulturystyczny - III m. zespołowo.
Mistrzostwa Ogniskowe w Kulturystyce - I m. Henryk Szczepański.
V Ogólnopolski Turniej w Wieloboju Kulturystycznym - Wrocław- II m. zespołowo.
Wojewódzki e Zawody Strzeleckie z Broni Małokalibrowej - Poznań -zespół zajął II m.
1973
Imprezy w ramach akcji "Bieg po zdrowie"- udział setek mieszkańców Poznania.
Imprezy w ramach akcji "Mamo ćwicz ze mną"- udział wielu dzieci z rodzicami.
Impreza w ramach akcji "Zima w mieście" - udział setek dzieci pozostających w czasie ferii w mieście. Zajęcia na basenach, salach, halach, kręgielniach i w świetlicach.
Otarte Mistrzostwa Ogniska w Kulturystyce - udział 25 kulturystów.
Marsz Szlakiem Walk Poznaniaków o Cytadelę Poznań - udział 4 zespołów. Jeden z nich zajął III m.
Wojewódzki turniej Koszykówki - Poznań - udział zespołu ( bez sukcesów ).
II Turniej Rekreacyjny o "drewnianą chochlę" - zwyciężył zespół Instytutu Humanistycznych Podstaw Kultury Fizycznej.
I Rajd samochodowy - Wągrowiec - zwyciężył zespół w składzie: Stefan Bączyk, Andrzej Wojakowski, Kuba Wojakowski i Piotr Wojakowski.
Wycieczka krajoznawcza statkiem - trasa: Konin - Ślesin udział 50 dzieci.
Ogólnopolski Turniej Kręglarski - Poznań -zespół kobiet - VIII m. , zespól mężczyzn - IV m.
III Turniej rekreacyjny o "drewnianą chochlę" - zwyciężył Instytut Humanistycznych Podstaw Kultury Fizyczne .
1974
Imprezy w ramach akcji "Mamo ćwicz ze mną" - liczny udział mieszkańców Poznania (dzieci i rodzice ).
Imprezy w ramach akcji "Bieg po zdrowie" - imprezy organizowane co tydzień w 4 punktach Poznania. Liczny udział mieszkańców miasta.
II Rajd Samochodowy - Wągrowiec - Wapno - zwyciężyła załoga rodzinna Ryszarda Jaskowiaka przed rodzinnymi załogami Eugeniusza Wachowskiego i Franciszka Ziółkowskiego. Nagrodę za najlepszą znajomość regionu Pałuk otrzymała załoga Jana Dziedzica.
IV Turniej Rekreacyjny o "drewnianą chochlę" - zwyciężył zespół Instytutu Przyrodniczych Podstaw KF.
Wojewódzki Turniej Kręglarski -zespół Ogniska AWF zajął Iv m ( na 24 zespoły ); indywidualnie Włodzimierz Rataszewski -III m.
Impreza rekreacyjna działaczy TKKF - zespół AWF zajął V m. Andrzej Kraśnicki. Andrzej Krawański, Jerzy Sempach, Włorzimierz Rataszewski.
1975
III Rajd samochodowy - Wągrowiec -Im. Załoga Tomasza Świtka, II - załoga Eugeniusza Wachowskiego, III - załoga Henryka Błaszkiewicza.
I Mistrzostwa AWF w tenisie Ziemnym - I m. Leon Pawlaczyk, II m. Wojciech Liszkowski, III - Eugeniusz Wachowski, IV - Włodzimierz Rataszewski, V - Jacek Gracz, VI -Aleksander Andersohn.
Cykl Turniejów Rekreacyjnych Działaczy Sportowych (4 imprezy ) - dwukrotnie AWF zwyciężył.
V Turniej Rekreacyjny o " drewnianą chochlę" - zwyciężył zespół Administracji.
Wojewódzki Turniej Kulturystyczny - Henryk Szczepański - I m.