Menu główne:
historia
1991
Historyczne zmiany w Polsce znalazły swój rezonans w działalności stowarzyszeń, a w tym i naszego Ogniska. Zmieniły się zasadniczo warunki w jakich przyszło działać Ognisko musiało zarabiać na swoją działalność. Sekcje nie zaprzestały jednak pracy. Prowadzenie zajęć w sekcji ogólnorozwojowej panów przejął kol. Wojciech Zieliński. Dało się jednak zaobserwować zahamowanie działalności imprezowej. Członkowie Ogniska tak jak przecież całe społeczeństwo byli zaabsorbowani innymi, ważniejszymi sprawami.
1992
W ciągu roku zmienili się prowadzący naukę pływania dzieci. Podjęli się tego zadania kol. Jarosław Kowalski i Jerzy Ciereszko. W związku z powołaniem kol. Włodzimierza Rataszewskiego na stanowisko dyrektora administracyjnego Uczelni, kierowanie Ogniskiem przejął w praktyce wiceprezes - kol. Zdzisław Kopczyński. Po rezygnacji z funkcji skarbnika kol. Danuty Świekatowskiej, obowiązki te powierzono kol. Danucie Lis. W roku 1992 zmieniła się zasadniczo sytuacja finansowa Ogniska, które w praktyce przestało być dotowane zarówno przez Zarząd Główny jak i Zarząd Wojewódzki Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej. Od tego roku wszystkie środki na działalność statutową Ognisko musi wypracowywać we własnym zakresie.
1993
Prowadzenie zajęć w sekcjach przez tak wybitnych specjalistów jak kol.. Jadwiga Prywer, Wojciech Zieliński, Jarosław Kowalski czy Jerzy Ciereszko powoduje, że zgłoszenia do tych sekcji przekraczają możliwości Ogniska. Charakteryzując rok 1993 godnym odnotowania wydaje się fakt, iż Ognisko staje się jednym z założycieli Fundacji na rzecz AWF, z wkładem 3 milionów złotych, przekazując równocześnie na rzecz tej Fundacji kwotę 5 mln.zł. Działania zarządu Ogniska spotykają się z życzliwością władz akademickich i administracyjnych Uczelni.
Kilkunastu członków Ogniska uczestniczy w Zlocie Ognisk TKKF w Sierakowie, godnie reprezentując TKKF - AWF. Z inicjatywy kol. Zd. Kopczyńskiego Ognisko zorganizowało wspólnie z działającym przy Uczelni kołem PTTK "Podkoziołek", na którym bawiło się kilkadziesiąt osób. W końcu roku zarząd Ogniska zorganizował spotkanie opłatkowe w którym oprócz członków zarządu i Komisji Rewizyjnej uczestniczyli prowadzący zajęcia. Prezes Ogniska podziękował uczestnikom za całoroczną pracę i wręczył skromne upominki.
1994
Ten rok zapisał się w historii Ogniska jako rok ożywionej działalności imprezowej. Nadal dużym powodzeniem cieszą się zajęcia prowadzone we wiodących w Ognisku sekcjach. 20 maja odbyło się zebranie sprawozdawczo - wyborcze , na którym wybrano nowy zarząd w składzie : Wł. Rataszewski - prezes, Zdz. Kopczyński - wiceprezes, D. Lis - skarbnik, B.Karczmarz - sekretarz oraz L.Konys i J.Prywer - członkowie zarządu. Wybrano również Komisję rewizyjną w składzie : J.Kowalski - przewodniczący, M.Bosiacka i A Flieger-Grupa - członkowie. W czasie tego zebrania dokonano również wyboru delegatów na Wojewódzki Zjazd Delegatów Ognisk TKKF. Wybrano kol. J.Prywer, Wł. Rataszewskiego i Ryszarda Wieczorka. 15 lutego zorganizowano drugi raz "Podkoziołek".
Od 3 do 5 czerwca odbył się w Sierakowie Zlot Ognisk TKKF, w którym tradycyjnie już uczestniczyła reprezentacja naszego Ogniska w liczbie 12 osób, które brały udział w wielu konkurencjach zlotowych. Od września Ognisko zarezerwowało godziny na kortach tenisowych oddanych przez Uczelnię do użytku w maju 1994 r. 11 czerwca, na boisku lekkoatletycznym zorganizowaliśmy wspólnie z kołem PTTK Dzień Dziecka. Tradycyjna już impreza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, o czym świadczy udział ponad 60 dzieci. 28 grudnia odbyło się spotkanie opłatkowe członków zarządu Ogniska, komisji rewizyjnej oraz prowadzących zajęcia. 30 grudnia zarząd przekazał na konto Fundacji na Rzecz AWF kwotę 7,5 mln.zł.
1995
Rok 1995 był 35-tym rokiem działalności Ogniska TKKF - AWF .Sekcje pracowały bez zmian z wyjątkiem sekcji nauki pływania w której kol. J.Ciereszkę zastąpiła kol. Anna Kałmuczak. Tradycyjnie już wspólnie z Kołem PTTK zorganizowaliśmy imprezę rekreacyjną z okazji Dnia Dziecka. Liczny udział dzieci i wspaniała pogoda spowodowały, że zarówno organizatorzy jak i uczestnicy byli bardzo zadowoleni.
Jubileusz 35-lecia działalności skłonił zarząd do zorganizowania spotkania osób, które w minionych latach były z Ogniskiem związane. Spotkanie zorganizowaliśmy na kręgielni na Oś. Piastowskim 21 października, wysyłając ponad 50 zaproszeń. Stosowny artykuł ukazał się w Biuletynie Informacyjnym AWF. Była również pieczęć okolicznościowa. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością : Prezes Zarządu Wojewódzkiego TKKF kol. Leszek Grajek, członek komisji rewizyjnej Zarządu Głównego TKKF kol. Ewa Cwojdzińska oraz kol. Bożena Jurasz - reprezentująca Dyrektora Wydziału KFiT Urzędu Wojewódzkiego. W czasie spotkania wręczono odznaczenia. Złote Odznaki TKKF otrzymali: Maria Bosiacka, Bożena Karczmarz, Leszek Konys oraz Zdzisław Kopczyński, a Odznaki Honorowe: Danuta Lis, Maria Brzóska, Bożena Wasiak i Halina Wojtczak. Aby krzewienie kultury fizycznej nie było tylko częścią nazwy Towarzystwa, rozegrano turniej kręglarski, w którym zwyciężyli Bożena Jurasz i Wojciech Liszkowski. Z okazji Jubileuszu Ognisko otrzymało puchary oraz bardzo sympatyczne listy od Dyrektora Wydziału KFiT Urzędu Wojewódzkiego mgr Lecha Drożdżyńskiego, Prorektora ds. studiów AWF prof.Jerzego Smorawińskiego oraz prof.Aleksandra Kabscha - założyciela sekcji spondylologicznej działającej w pierwszych latach istnienia Ogniska. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali koszulki okolicznościowe z emblematem Ogniska i albumiki do zdjęć również z emblematem. W hoolu przed aulą w budynku głównym AWF czynna była wystawa obrazująca 35-letni okres działalności Ogniska.
W oparciu o materiały archiwalne Ogniska, kronikę Ogniska, kroniki AWF ( WSWF ), wspomnienia działaczy Ogniska oraz własną dokumentację opracował
Włodzimierz Rataszewski
KALENDARIUM
1991
- Działalność w sekcjach: gimnastyki pań, ogólnorozwojowej panów, nauki pływania dzieci
1992
- Działalność w sekcjach : gimnastyki pań, ogólnorozwojowej panów, nauki pływania dzieci
- Spotkanie opłatkowe zarządu, komisji rewizyjnej i prowadzących zajęcia.
1993
- Działalność w sekcjach: gimnastyki pań, ogólnorozwojowa panów, nauki pływania dzieci
- "Podkoziołek"
- Spotkanie świąteczno-noworoczne zarządu, komisji rewizyjnej i prowadzących zajęcia.
1994
- Zajęcia w sekcjach
- Zebranie sprawozdawczo-wyborcze
- Zlot Ognisk TKKF w Sierakowie - udział reprezentacji Ogniska
- Turnieje tenisowe
- Impreza rekreacyjna z okazji "dnia Dziecka"
1995
- Impreza rekreacyjna dla dzieci
- Rozgrywki tenisowe
- Turniej kręglarski wyniki:
panie Bożena Jurasz 74 pkt, Maria Bosiacka 42 pkt., Ewa Cwojdzińska 42 pkt.
panowie Wojciech Liszkowski 89 pkt., Zdzisław Kałek 78 pkt., Włodzimierz Rataszewski 77 pkt.
- Spotkanie z okazji Jubileuszu 35 lat Ogniska TKKF-AWF.