Menu główne:
historia
Rok 1976
Podobnie jak w 1975, znaczące sukcesy odnotowali kulturyści. Osiągnięcia członków tej sekcji liczyć się zaczęły nie tylko w skali kraju. Henryk Szczepański zajmował miejsca w czołówkach niejednego turnieju międzynarodowego. Zajęcia kulturystyczne prowadzono 4 razy w tygodniu, z pełną odpłatnością uczestników. Problemem stało się jednak zapewnienie odpowiednich warunków do prowadzenia zajęć. Wraz z osiągnięciami, wzrastały potrzeby sprzętowe i salowe. Tych warunków Ognisko nie było w stanie spełnić. To właśnie było powodem stopniowego słabnięcia aktywności ćwiczących. Zarząd Ogniska na wielu posiedzeniach starał się znaleĽć wyjście z tej skomplikowanej sytuacji. Uczelnia nie dysponowała salą, którą można było udostępnić tak licznym ćwiczącym. Zarząd chciał utrzymać sekcję, jednak jej działalność nie mógł rozwijać kosztem innych sekcji. Rosnące potrzeby jej członków komplikowały sprawę. W tej sytuacji w latach następnych obserwuje się stopniowe odchodzenie kulturystów do innych Ognisk, w których te zajęcia były zajęciami dominującymi. Ognisko TKKF - AWF nie mogło i nie chciało koncentrować swojej działalności wokół tej jednej sekcji. Jego celem było tworzenie pracownikom Uczelni i ich rodzinom warunków do wszechstronnej rekreacji. Z takim też założeniem zorganizowano IV rajd samochodowy w dniach 7 - 9 maja, którego miejscem docelowym była Srebrna Góra k/ Wapna. Uczestniczyło 18 załóg, których członkowie rozegrali 20 konkurencji. W paĽdzierniku przeprowadzono II mistrzostwa A w tenisie, a także uczelniane turniej rekreacyjny o "drewnianą chochlę".
Podobnie jak w poprzednim, zorganizowano dla członków wycieczkę do NRD oraz kilka wycieczek autokarowych połączonych grzybobraniem. Nową formą rekreacji był mecz w hokeju na lodzie, rozegrany pomiędzy dwoma zespołami składającymi się głównie z pracowników AWF. W roku 1976 funkcję wiceprezesa powierzono dr Wojciechowi Liszkowskiemu.
Rok 1977
Ognisko zmieniło profil swojej działalności. Nadal wprawdzie dominują zajęcia w tradycyjnych sekcjach oraz imprezy takie jak: rajd samochodowy, turniej rekreacyjny i turniej tenisowy, ale większą uwagę skupiono na działalności turystycznej. Zorganizowano wiele wycieczek autokarowych w soboty i niedziele. W maju 1977r. inicjatywy Zarządu Ogniska, powołano w Uczelni koło Automobilklubu (zarejestrowane w Automobilklubie Wielkopolskim ), z którym Ognisko ściśle współpracowało, szczególnie przy organizacji rajdów. Koło to nie potrafiło jednak - jak się później okazało - prowadzić samodzielnej działalności, która zanikając w następnych latach, spowodowała jego rozwiązanie. Podobny los spotkał sekcję narciarską utworzona w Ognisku z inicjatywy grupy instruktorów narciarstwa - pracowników AWF, która w swoim czasie miała stanowić zaczątek samodzielnego klubu narciarskiego. Sekcja ta zorganizowała wprawdzie w dniach 24-27 kwietnia zawody narciarskie dla pracowników szkół wyższych m. Poznania, ale było to w zasadzie jedyne jej osiągnięcie. Bez zmian natomiast, dużym zainteresowaniem cieszyły się tradycyjne imprezy organizowane przez Ognisko. W czasie V już rajdu samochodowego rozegrano między innymi pełny program pięcioboju nowoczesnego, a więc: jazdę konną, szermierkę, strzelanie z pistoletu, pływanie i bieg. III Mistrzostwa AWF w tenisie rozegrano tym razem na hali sportowej.
Rok 1978
Osiemnasty rok działalności Ogniska, to kolejny, charakteryzujący się różnorodnością form zajęć organizowanych dla pracowników i ich rodzin. W zakresie programowej działalności prowadzono z podobną jak w latach ubiegłych częstotliwością zajęcia z gimnastyki dla kobiet i mężczyzn , nauki pływania dla dzieci oraz sportów rekreacyjnych. Zarząd Ogniska zainicjował nową formę zajęć przeznaczoną dla młodzieży, a mianowicie karate. Sekcja ta powstała w miejsce rozwiązanej sekcji kulturystyki. Wielka liczba chętnych poznania tej jednej ze wschodnich form walki, spowodowała konieczność ograniczenia liczby zgłoszeń. I ta sekcja - jak się później okazało - nie zapisała zbyt długiej historii swojej działalności. Zespół członków zmalał gdy skonfrontowano wygórowane oczekiwania z niewielkimi możliwościami finansowo - lokalowymi Ogniska. Na początku roku 1980 sekcja uległa rozwiązaniu. Z działalności imprezowej wymienić trzeba organizację VI już rajdu samochodowego oraz IV Mistrzostwa AWF w tenisie. Trasa rajdu przebiegała "Szlakiem Piastowskim" przez Poznań, Lednogórę, Gniezno, Biskupin, Żnin, Wągrowiec, a zadania uwzględniały przypadającą w tym roku 60 rocznicę uzyskania przez Polskę niepodległości. Poza wymienionymi w roku 1978 zorganizowano imprezę sportowo - rekreacyjną dla dzieci pracowników z okazji Dnia Dziecka oraz kilka wycieczek turystycznych, łączonych z grzybobraniem. Członkowie uczestniczyli również w wielu zawodach i turniejach organizowanych przez inne Ogniska. Wśród tych imprez były m.in. Mistrzostwa Szkół Wyższych miasta Poznania w narciarstwie zjazdowym, Ogólnopolskie Mistrzostwa Pracowników Szkół Wyższych w Tenisie Ziemnym, Mistrzostwa Pracowników Uczelni Poznańskich w Piłce Nożnej ( I miejsce ), Liga Kręglarska ( I m. zespołu męskiego ) i Mistrzostwa Polski w Kręgarstwie Parkietowym.
Roku 1979
Podstawowa działalność, dająca możliwość systematycznego uprawiania ćwiczeń sportowych, prowadzona była w sekcjach gimnastyki pań, gimnastyki panów, karate oraz nauki pływania dzieci. Uczestniczyło w tych zajęciach ponad 100 osób. Nową propozycją zajęć były turnieje tenisa w ramach "Grand Prix AWF". Uczestniczyło w nich 26 pracowników. Nadal kontynuowano sprawdzone i lubiane formy imprez takich jak: rajdy i wycieczki. Członkowie uczestniczyli w lidze kręglarskiej, tenisiści brali udział w finałowych rozgrywkach w ramach cyklu imprez " Tenis dla wszystkich ". Na zaproszenie dyrekcji zakładów "Stomil" w Środzie Wlkp., z okazji otwarcia kortów rozegrano mech tenisowy z tamtejszymi zawodnikami. Zarząd zorganizował okolicznościowe imprezy rekreacyjne z okazji Dnia Dziecka, Dnia Kobiet i Dnia Nauczyciela. Nowym zjawiskiem był liczny udział studentów AWF w zajęciach sekcji karate. We wrześniu zorganizowano dla członków tej sekcji obóz w Chrobotkowie. Inicjatorem działalności sekcji oraz jej instruktorem był Robert Sworek, późniejszy absolwent naszej Uczelni - jeden z czołowych specjalistów dyscypliny sportu w Polsce. Na przełomie października i listopada zajęcia sekcji wizytował Prezydent Światowej Federacji Jujitsu oraz delegacja Włoskiego Związku Karate.
Rok 1980
20 - ty rok działalności Ogniska charakteryzował się intensyfikacją zajęć w sekcjach. W poniedziałki i czwartki odbywały się zajęcia sekcji gimnastyki pań prowadzone przez dr Jadwigę Prywer. Stały zespół ćwiczący liczy 40 osób. Równie systematycznie prowadzone były przez dr Wojciecha Liszkowskiego zajęcia w sekcji gimnastycznej, a ściślej rekreacyjnej mężczyzn. W zajęciach uczestniczyło 20 panów. Dużym zainteresowaniem dzieci, a popularnością wśród rodziców, cieszyła się nauka pływania, prowadzona przez mgr (obecnie dr ) Jerzego Szobera we wtorki i czwartki. Poza tą działalnością odbywa się kolejny - jak się później okazało ostatni - rajd samochodowy. Tym razem miejscem docelowym było Tuczno k/ Wałcza. Uczestniczyło w nim blisko 100 osób które przez 2 dni brały udział w 22 konkurencjach. Ponadto członkowie reprezentowali Ognisko AWF w Mistrzostwach Szkół Wyższych m. Poznania w Narciarstwie Zjazdowym, Mistrzostwach Polski Pracowników Szkół Wyższych w Tenisie, Ogólnopolskim Turnieju Kręglarskim oraz w Kręglarskiej Lidze TKKF. W listopadzie odbyło się zebranie sprawozdawczo - wyborcze w czasie którego dokonano podsumowania 4-letniej działalności. Kierowanie Ogniskiem w nowej kadencji powierzono Zarządowi w składzie: mgr Włodzimierz Rataszewski - prezes, dr W. Liszkowski - wiceprezes, B. Karczmarz - sekretarz, D. Świekatowska - skarbnik, St. Tuczyńska i R. Borkiewicz - członkowie. Do Komisji Rewizyjnej wybrano: A. Flieger - Grupę - jako przewodniczącą oraz U. Przybylską i B. Gorzelańczyk. W czasie zebrania dr W. Liszkowski wyróżniony został złotą odznaką TKKF.
KALENDARIUM
1976
IV Rajd Samochodowy AWF - Srebrna Góra - I m. - rodzinna załoga Andrzeja Wojakowskiego przed załogami Franciszka Ziółkowskiego i Eugeniusza Wachowskiego.
II Mistrzostwa AWF a Tenisie Ziemnym - zwyciężył Wojciech Liszkowski przed Jackiem Graczem i Leonem Pawlaczykiem.
VI Turniej Rekreacyjny o "drewnianą chochlę " - zwyciężył zespół Instytutu WF i Sportu.
Mecz hokejowy na Lodowisku "Bogdanka".
Zespół A: Andrzej Siekierski, Jerzy Ciereszko, Janusz Brzozowski, Stanisław Paterka, Maciej Chojnacki, Wiesław Osiński, Włodzimierz Rataszewski, Piotr Siekierski, Wojciech Liszkowski : kier . zespołu - Zdzisław Okupniak;
Zespół B: Włodzimierz Rataszewski, Aleksander Anderson, Eugeniusz Wachowski, Bogdan Poprawski, Andrzej Winkler, Maciej Olejnik, Aleksander Plewiński, Ryszard Wieczorek, Andrzej Zołądkowski, Andrzej Piątkowski, Adam Stolarczyk: kier. Zespołu Leon Pawlaczyk. Zwyciężył zespół A 5:2 w tercjach 1:2, 3:0, 1:0 . Bramki dla zespołu A. A. Siekierski ( 2 ), M. Chojnacki, Wł. Rataszewski, W. Osiński;
Dla zespołu B: M. Olejnik, A. Anderson.
VII II Mistrzostwa Poznania w Kulturystyce - reprezentanci Ogniska AWF ( Henryk Szczepański i Janusz Piłat ) zajęli dwukrotnie I miejsce.
1977
Międzynarodowe Zawody Kulturystyczne - Pabianice- osiągnięcia członków sekcji AWF.
" kat. Jun. - I m. Jerzy Sarnecki
" kat. sen. - I m. Henryk Szczepański
" championat - Henryk Szczepański
" zespołowo - I miejsce;
Zawody w narciarstwie zjazdowym pracowników poznańskich szkół wyższych:
" konkurencja kobiet: I m. - Barbara Ogarzyńska, III m. - Wisława Dłużewska;
" mężczyzni : VI m. - Zbigniew Kacprzak, VII m. - Aleksander Andersohn;
Centralne Zawody Kulturystyczne - Kraków - o randze Mistrzostw Polski - rezultaty:
" seniorzy do 168 cm wzrostu - I m. Henryk Szczepański
" seniorzy do 175 cm wzrostu - II m. Andrzej Morawski
" zespołowo I m.;
Międzynarodowe Mistrzostwa Węgier w Kulturystyce - Budapeszt - kat. do 168 cm - Henryk Szczepański, który zdobył tytuł championa wszech -kategorii.
V Rajd Samochodowy - Margonin - kolejność miejsc: I - załoga z kierowcą Czesławem Olejniczakiem, II - załoga Romana Pawelskiego, III - załoga Andrzeja Wojakowskiego. Następne miejsca zajęły załogi z kierowcami: Franciszkiem Ziółkowskim, Marianem Gudzio, Wojciechem Rataszewskim.
III Tenisowe Mistrzostwa AWF - I m. Jacek Gracz, II m. - Wojciech Liszkowski, III m. - Leon Pawlaczyk, IV m. Zbigniew Kowal.
1978
VI Rajd Samochodowy - Wągrowiec - kolejność załóg: I m.- Franciszek Szymański,II m. - Wojciech Rataszewski, III m. - Krzysztof Przybylski.
IV Tenisowe Mistrzostwa AWF - I m. Jacek Gracz, II m. Wojciech Liszkowski, III m. - Aleksander Andersohn.
Impreza sportowo - rekreacyjna dla dzieci - udział 48 dzieci; kilkanaście konkurencji.
Mistrzostwa Wyższych Uczelni m. Poznania w narciarstwie zjazdowym - bez sukcesów.
Mistrzostwa Polski Pracowników Szkół Wyższych w Tenisie Ziemnym - Wojciech Liszkowski w ćwierćfinale.
Mistrzostwa Szkół Wyższych m. Poznania w Piłce Nożnej - zespół TKKF - AWF - I m.
Liga Mistrzów w Kręglarstwie - zespół męski I m. w grupie.
Mistrzostwa Polski Ognisk TKKF w Kręglach - zespołowo V miejsce.
1979
Liga Kręglarska - zespół żeński i męski w grupach I - ligowych. Udział brali: zespół żeński - Danuta Świekatowska, Anna Rakowska, Urszula Przybylska, ; zespół męski - Wojciech Liszkowski, Krzysztof Przybylski, Włodzimierz Rataszewski; Wojewódzki Turniej "Tenis dla wszystkich" udział członków Ogniska w Rozgrywkach finałowych.
Mecz Tenisowy z Ogniskiem TKKF "Stomil" w Śremie - zwyciężył zespół TKKF - AWF.
Obóz szkoleniowy sekcji karate - Chrobotkowo - udział 20 członków sekcji karate.
Cykl 6 Tyrniejów Tenisowych o "Grand Prix AWF" - uczestniczyło 26 osób. Wyniki: I m. - Jacek Gracz, II m. - Wojciech Liszkowski, III m. - Krzysztof Jordan, IV m. - Edward Szubert, V m. - Gerard Gramse, VI m. - Włodzimierz Rataszewski.
Ogólnopolski Turniej Kręglarski - Poznań - zespół mężczyzn zajął VI miejsce.
1980
VII Rajd Samochodowy AWF - Tuczno - Zwyciężyła załoga z kierowcą Wojciechem Rataszewskim ( Aleksandra Rataszewska, Danuta Świekatowska, Włodzimierz Świekatowski ).
Mistrzostwa Szkół Wyższych m. Poznania w narciarstwie zjazdowym - bez sukcesów.
Mistrzostwa Polski w tenisie Pracowników Szkół Wyższych - Wojciech Liszkowski w ćwierćfinale.
Mistrzostwa Poznania w Kręglarstwie - zespół męski - IV m., zespół żeński - VIII.