Menu główne:
historia
2001
Charakterystycznym elementem wyróżniającym ten rok od poprzednich było przejęcie patronatu nad zespołem 5 - osobowej piłki nożnej, startującym w rozgrywkach organizowanych przez Wielkopolskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej. Zespół ten osiąga znaczące sukcesy w I lidze rozgrywek. Więcej informacji o tym zespole znaleĽć można na ich stronie internetowej. W lutym Ognisko startowało w tradycyjnym turnieju kręglarskim w Śremie ,jednak tym razem bez sukcesów. Dnia 8 marca żeńska reprezentacja Ogniska uczestniczyła w I Amatorskich Mistrzostwach TKKF w Kręglarstwie. Turniej rozegrano na Kręgielni „Złota Kula Również w marcu reprezentacja tenisowa Ogniska rozegrała mecz z zespołem TKKF WACŁAW Szamotuły. Tradycyjną imprezą dla najmłodszych był tym razem wyjazd autokarowy do FOLWARKU HELENA, gdzie maluchy bawiły się , oglądały zwierzęta, i jeĽdziły konno. Rok zakończyło tradycyjne spotkanie opłatkowe.
2002
Rok 2002 stanowił kontynuację działalności Ogniska w poszczególnych sekcjach. Nie zmienili się prowadzący zajęcia. Sekcję gimnastyki pań prowadziła kol.Jadwiga Prywer, a zajęcia ogólnorozwojowe z panami prowadził kol. Wojciech Zieliński.
Reprezentanci Ogniska uczestniczyli w 2002 roku w dwóch turniejach kręglarskich. Tradycyjnie już 3-osobowy zespół męski [Z.Kopczyński, W.Liszkowski i Wł.Rataszewski] wziął udział w ogólnopolskim turnieju na torach parkietowych w Śremie, zajmując piąte miejsce a zespół pań startował w turnieju z okazji Dnia Kobiet. Kol.kol. M.Bosiacka, D.Lis, T.Pawlińska i R.Plewik zajęły bardzo dobre czwarte miejsce.
W czerwcu Ognisko zorganizowało imprezę z okazji Dnia Dziecka. Był to wyjazd kolejką do Nowego ZOO.Bardzo ładna pogoda uatrakcyjniła wycieczkę a spacer po ZOO był atrakcją zarówno dla dzieci jak i opiekunów.
Sekcja piłki nożnej której patronuje Ognisko osiągnęła kilka znaczących wyników a w całorocznych rozgrywkach organizowanych przez Wielkopolskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej zajęli IV miejsce.[ACI/TKKF-AWF]
4 czerwca odbyło się zebranie sprawozdawczo - wyborcze z udziałem 19 delegatów reprezentujących poszczególne sekcje. Po złożonych przez Prezesa i Komisję rewizyjną sprawozdaniach i dyskusji, ustępujący Zarząd otrzymał absolutorium. Do nowego Zarządu wybrano kol.kol. M.Bosiacką, D.Lis, Z.Kopczyńskiego, J.Prywer i Wł.Rataszewskiego. Do Komisji Rewizyjnej wybrano kol.J.Drzewiecką, A.Flieger - Grupę i D.Świekatowską.Gośćmi zebrania byli: Honorowy Prezes Wielkopolskiego TKKF kol.dr Ryszard Wieczorek oraz Wiceprezes W TKKF kol.R.Burgiel. Zebranie bardzo sprawnie poprowadził kol.Tadeusz Kuczyński
Z kronikarskiego obowiązku odnotować należy uruchomienie w końcu roku strony internetowej Ogniska.
2003
Ognisko w roku 2003 działało w podobnych warunkach jak w latach poprzednich. Sekcje organizowały swoje zajęcia w takich samych terminach jak w roku 2002. Rok "sportowy" rozpoczął się od startu dwóch ekip w Ogólnopolskim Turnieju Kręglarskim w Śremie, na którym zajęły V i VI miejsce. W czerwcu, z okazji Dnia Dziecka zorganizowano wyjazd do Wielkopolskiego Parku Narodowego, w którym dzieci przeszły "ścieżką dydaktyczną" a wcześniej zwiedziły muzeum. Ponieważ pogoda dopisała, wyjazd był nadzwyczaj udany, a cały dzień na świeżym powietrzu pozostanie długo w pamięci uczestników.
Wrzesień to miesiąc, w którym tradycyjnie członkowie Ogniska wybierają się na imprezę rekreacyjną do Chęciny. W tym roku wyjazd ten odbył się w dniach od 3 do 5 września.
Przez wiele miesięcy sponsorowany przez Ognisko zespół piłkarski walczył o czołowe lokaty w różnego rodzaju rozgrywkach oraz w Lidze TKKF.
2004
W roku 2004, podobnie jak w latach poprzednich, aktywna działalność prowadzona była w sekcjach gimnastyki pań oraz rekreacyjnej panów. W pierwszej z nich zajęcia prowadziła kol. Jadwiga Prywer, a w drugiej kol. Wojciech Zieliński. Sekcje te mają swoich stałych ćwiczących, a "staż" niektórych liczy się w dziesiątkach lat.
Tradycyjnie już trzyosobowy zespół, w niezmienionym od lat składzie /Zdzisław Kopczyński, Wojciech Liszkowski i Włodzimierz Rataszewski/ uczestniczył w Ogólnopolskim Turnieju Kręglarskim na torach parkietowych w Śremie. Tym razem jednak wyniki były mizerne.
Do tradycji weszły też imprezy z okazji Dnia Dziecka. Tym razem zarząd Ogniska, a szczególnie koleżanki Maria Bosiacka i Danuta Lis zorganizował w dniu 19 czerwca wyjazd autokarowy grupy 36 dzieci do gospodarstwa rekreacyjnego BACHMAT w miejscowości Jaracz k/Rogoźna. Najpierw dzieci zwiedzały farmę strusi, na której obserwowały wykluwanie się małych ptaków z jaj, następnie cały proces rozwoju aż do dorosłych osobników. W gospodarstwie dzieci oglądały również inne zwierzęta. Najbardziej jednak uczestnikom utkwiła w pamięci blisko 2-godzinna wycieczka dużą bryczką, w czasie której leśniczy opowiadał bardzo ciekawie o życiu lasu, pokazując m.in. ogromne mrowisko, gniazda ptaków oraz siedlisko bobrów. W programie była również jazda konna, z której korzystali zarówno dzieci jak i dorośli.
Rok zakończył się tradycyjnie spotkaniem opłatkowym członków zarządu, komisji rewizyjnej i prowadzących zajęcia.
2005
Rok 2005 był rokiem jubileuszowym. Ognisko Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej przy Akademii Wychowania Fizycznego a ściślej przy Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Poznaniu powstało w roku 1960. Działalność w roku 2005 nie odbiegała od ostatnich lat. Bardzo popularna w Poznaniu sekcja gimnastyki pań odbywała zajęcia pod kierunkiem kol. Jadwigi Prywer. Panowie w sekcji rekreacyjnej ćwiczyli od fachowym kierownictwem kol. Wojciecha Zielińskiego.
Podobnie jak w ostatnich latach, w lutym, dwa zespoły startowały w Ogólnopolskim Turnieju Kręglarskim w Śremie.
Dzieciom, w ramach corocznej imprezy z okazji Dnia Dziecka, zaproponowano obecność w kinie IMAX, w którym oglądali trójwymiarowy film, który wywarł na nich ogromne wrażenie.
W końcu września członkowie Ogniska wzięli udział w tradycyjnym wyjeździe rekreacyjnym do Chyciny.
Należne miejsce w kronice Ogniska należy zapewnić uroczystości, jaką z okazji 45-lecia Ogniska zorganizowano na kręgielni w Śremie. Z tej okazji przygotowano okolicznościowe wydawnictwo, które oprócz informacji tekstowych zawierało 8 stronicową wkładkę z reprodukcją zdjęć z pierwszych kolejnych lat działania Ogniska. Przy dużym nakładzie pracy Macieja Rataszewskiego przygotowano też płytkę DVD, zawierającą m.in. najstarsze zdjęcia z różnych imprez, m.in. z rajdów samochodowych, zawodów sportowych dzieci, zajęć w poszczególnych sekcjach a także ze spotkań zarządu. Na płytce tej znalazły się również archiwalne filmy z meczów piłkarskich, obozów narciarskich dzieci itp. Jest tam również materiał, jaki przedstawił Prezes Ogniska na spotkaniu jubileuszowym, Spotkanie to odbyło się 30 września, a na nim wyróżniono złotą odznaką TKKF kol. kol. Irenę Liszkowską, Danutę Lis, Aleksandra Kabscha, Stefana Jachnika i Franciszka Ziółkowskiego. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Prezes WTKKF Ryszard Śliwiński, Kanclerz AWF Stefan Koszycki, V-ce Prezes WTKKF Ryszard Burgiel oraz Ewa Cwojdzińska członek Głównej Komisji Rewizyjnej TKKF.
Blisko 50-letnia działalność Ogniska możliwa była dzięki społecznemu zaangażowaniu wielu osób, które jako cel postawiły sobie tworzenie warunków do aktywnego wypoczynku dla pracowników Uczelni i ich rodzin. Z pełnym szacunkiem i uznaniem należy w tym miejscu wspomnieć osoby, które niestety nie doczekały jubileuszu. Józef Burbelka, Stefan Błażejewski, Halina Młokosiewicz, Franciszek Laurentowski to założyciele Ogniska. Maria Chruścicka-Jedlińska, Janina Skarżewska, Stanisława Muszyńska, Eugeniusz Wachowski to osoby, których zasługi dla Ogniska są niepodważalne. W tym miejscu należy wspomnieć postać Henryka Fliegera, który wprawdzie nie był członkiem Ogniska, ale jako pracownik ZW TKKF zawsze służył radą i pomocą zarządowi Ogniska TKKF-WSW. Życie jednak biegnie dalej, i to co tworzyli Wymienieni wcześniej starają się kontynuować następcy. Ognisko wiele zawdzięcza Kol. Kol. Aleksandrowi Kabschowi, Stanisławowi Wylegalskiemu, Kornelii Hałas, Stefanii Sworek, Lechosławowi Dworakowi, Sławomirowi Drozdowskiemu, Jerzemu Szoferowi Szoferowi i Andrzejowi Arcimowiczowi. Obecnie swój wolny czas działalności organizacyjnej i programowej poświęcają: Maria Bosiacka, Zdzisław Kopczyński, Danuta Lis, Wojciech Liszkowski, Jadwiga Prywer, Wojciech Zieliński i prezesujący zarządowi Włodzimierz Rataszewski.
Podkreślić trzeba, że przez wszystkie lata swej działalności Ognisko otwierało się na potrzeby mieszańców Poznania. Wprawdzie corocznie organizowano różne imprezy sportowo-rekreacyjne dla pracowników Uczelni i ich rodzin, to jedna systematyczne zajęcia w sekcjach otwarte były dla wszystkich chętnych. Dużą popularnością cieszyły się zajęcia w sekcji gimnastyki pań, sekcji rekreacyjnej panów czy nauki pływania dzieci.
W blisko półwiecznym okresie działalności Ogniska były okresy mniejszej aktywności. Wynikały one z różnych przyczyn. Zawsze jednak Ognisko mogło liczyć na pomoc władz Uczelni – tych akademickich jak i administracyjnych. Można mieć nadzieję, że takie wsparcie Ognisko będzie otrzymywało nadal.
W oparciu o materiały archiwalne Ogniska, kronikę Ogniska, kroniki AWF ( WSWF ), wspomnienia działaczy Ogniska oraz własną dokumentację opracował
Włodzimierz Rataszewski
KALENDARIUM
2001
- luty - udział trzech zespołów w Ogólnopolskim Turnieju Kręglarskim w Śremie.Zespoły wystąpiły w składach: I - Zdz.Kopczyński, W.Liszkowski i Wł.Rataszewski, II - I.Kasperczak, K.Krochmal i M.Rataszewski, III - E.Kukla, Zdz.Wieczorek i M.Rataszewski.
- marzec - udział żeńskiej reprezentacji w I Amatorskich Mistrzostwach TKKF w Kręglach. Zawody odbyły się na kręgielni "Złota Kula". Panie reprezentujące nasze Ognisko uzyskały 100 pkt. a indywidualnie R.Plewik 34 pkt.,D.Lis i L.Świadek po 33 pkt.
- marzec - mecz tenisowy rozegrany w Szamotułach pomiędzy reprezentacją naszego Ogniska a Ogniskiem TKKF "Wacław" Szamotuły.Zwyciężyło Ognisko "Wacław" 5 : 1. W naszym zespole grali: W.Liszkowski, Zdz.Wieczorek, M.Rataszewski i Wł.Rataszewski.
- czerwiec - Dzień Dziecka - wyjazd autokarem do "FOLWARKU HELENA",gdzie dzieci znalazły doskonałe tereny do zabawy, poznając przy okazji zwyczaje wielu zwierząt. - grudzień - spotkanie opłatkowe.
- cały rok - udział zespołu piłkarskiego ACI-TKKF - AWF w różnego rodzaju rozgrywkach drużyn 6-osobowych. Osiągnięcia m.in. II m.w Jesiennym Turnieju Halowym , V m. w I lidze rozgrywek TKKF.
2001
Dzień Dziecka
Folwark Helena
Dzieci na spotkaniu ze zwierzakami
2001
Dzień Dziecka
Folwark Helena
Maria oraz Alina też skorzystały z przejażdżki konnej
2001, marzec
Reprezentacja Ogniska ( Mieczysław Rataszewski, Włodzimierz Rataszewski, Wojtek Liszkowski oraz Zdzisław Wieczorek) na spotkaniutenisowym z Ogniskiem TKKF "Wacław" Szamotuły
2001, marzec
Zdzisław Kopczyński oraz Włodzimierz Rataszewski na kręgielni w Śremie
2001, marzec
Dzień Kobiet
Turniej Kręglarski na os. Piastowskim
rzuca Danuta Lis
2001, sierpień
Puchar Lata
Sponsorowany przez Ognisko zespół piłki nożnej
z lewej strony stoi Prezes Ogniska, Włodzimierz Rataszewski, obok Kapitan zespołu - Marcin Chmielewski
2002
- Luty - Ogólnopolski Turniej Kręglarski w Śremie. Nasz zespół w składzie: Zdzisław Kopczyński, Wojciech Liszkowski i Włodzimierz Rataszewski zajął V miejsce.
Marzec Turniej Kręglarski z okazji Dnia Kobiet. Nasz zespól w składzie: Maria Bosiacka, Danuta Lis, Teresa Pawlińska i Renata Plewik zajął bardzo dobre IV miejsce.
- 4 czerwca - Zebranie sprawozdawczo-wyborcze Ogniska. W wyniku tajnych wyborów do zarządu weszły nast. Osoby: Maria Bosiacka-sekretarz, Danuta Lis-skarbnik, Zdzisław Kopczyński-viceprezes, Jadwiga Prywer-członek zarządu i Włodzimierz Rataszewski-prezes. Do Komisji Rewizyjnej wybrano: Alinę Flieger-Grupę-przewodnicząca, Jolantę Drzewiecką i Danutę Świekatowską. Zebraniu przewodniczył kol. Tadeusz Kuczyński. Zebranie zaszczycili swoim udziałem kol.kol. Ryszard Wieczorek-honorowy Prezes Zarządu Wojewódzkiego oraz Ryszard Burgiel-viceprezes TKKF.
- 7 lipca - Z okazji Dnia Dziecka odbyła się wycieczka kolejką "Maltanka"do Nowego ZOO.
- Grudzień - uruchomienie strony internetowej Ogniska dzięki społecznemu działaniu kol.Macieja Rataszewskiego.
- Grudzień - "Opłatek'' z udziałem członków zarządu, komisji rewizyjnej oraz instruktorów i zasłużonych działaczy.
- Cały rok - Sponsorowany przez Ognisko Zespół Piłkarski ACI/TKKF-AWF zajął w punktacji końcowej bardzo dobre IV miejsce.
Początek sezonu tenisowego 2002
2002, maj
Chycina
2002, czerwiec 04
Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze
2002, czerwiec 04
Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze
Ryszard Burgiel, Danuta Lis, Alina Flieger - Grupa, Włodzimierz Rataszewski
oraz Tadeusz Kuczyński - przyewodniczący Zebrania
2002, czerwiec 04
Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze
Tadeusz Kuczyński, Zdz. Kopczyński, Ryszard Wieczorek
2002, lipiec
Dzień Dziecka
Nowe ZOO - przejazd "Maltanką"
2002
Spotkanie opłatkowe
2002
Spotkanie opłatkowe
2003
- Luty - Tradycyjny Ogólnopolski Turniej Kręglarski w Śremie. Zespół w składzie: Ewa Piłatowicz, Wojciech Liszkowski i Włodzimierz Rataszewski zajął V miejsce z wynikiem 636 pkt. a zespół w składzie: Piotr Cierpiszewski, Karol Krochmal i Maciej Rataszewski uzyskując 617 pkt. zajął VI miejsce.
- Czerwiec - W ramach Dnia Dziecka przeprowadzono bardzo udaną wycieczkę do Wielkopolskiego Parku Narodowego. Zwiedzanie Muzeum połączone z konkursem rysunkowym, przejście bardzo atrakcyjnej "ścieżki dydaktycznej",a także ognisko z pieczeniem kiełbasek spotkało się z wielką aprobatą dzieci i rodziców.
- 3-5 września - Wyjazd rekreacyjny do Chyciny.
- Grudzień - Tradycyjny "opłatek" przy obecności członków zarządu, komisji rewizyjnej, instruktorów i działaczy Ogniska.
- Cały rok - zespół piłki nożnej uczestniczył w wielu turniejach. W końcowej klasyfikacji Ligi TKKF zespół uplasował się na IV miejscu.
2003, marzec
Nasi Reprezentanci na Turniej Kręglarski w Śremie
2003
Dzień Dziecka
Opiekunowie w Wielkopolskim Parku Narodowym
2003
Dzień Dziecka
Wielkopolski Park Narodowy
2003
Dzień Dziecka
Dzieci na ścieżce edukacyjnej
2003
Spotkanie rekreacyjne w Chycinie
2004
- Luty - Tradycyjny już udział zespołu /Zdz.Kopczyński, W.Liszkowski i Wł.Rataszewski/ w Turnieju Kręglarskim w Śremie.Wynik słaby.
- 19 czerwca - Z okazji Dnia Dziecka zarząd, a właściwie kol.kol.Maria Bosiacka i Danuta Lis, przygotowały perfekcyjnie wyjazd do Gospodarstwa Rekreacyjnego "Bachmat" w miejscowości Jaracz k/Rogoźna.
- Grudzień - tradycyjne spotkanie opłatkowe.
2004
Dzień Dziecka
Spacer po lesie
2004
Dzień Dziecka
Farma strusi
2005
-Luty - Ogólnopolski Turniej Kręglarski na torach parkietowych w Śremie. Startowały dwa nasze zespoły. VI miejsce na 12 startujących zajął zespól w składzie: Piotr Cierpiszewski, Karol Krochmal i Maciej Rataszewski. Uzyskali oni dobry wynik - 641 pkt. Zespól w składzie Zdzisław Kopczyński, Wojciech Liszkowski i Włodzimierz Rataszewsk uzyskal 628 puktów, zajmując VII m.
- Wrzesień - Wyjazd rekreacyjny do Chęciny. Udział 31 osób. Rozgrywki tenisowe, kajakowanie, wycieczki rowerowe, pływanie i grzybobranie.
- Wrzesień - Spotkanie jubileuszowe z okazji 45-lecia Ogniska./ Szerszy opis uroczystości w zapisie kronikarskim./ W czasie spotkania rozegrano turniej kręglarski. W konkurencji pań najlepsze wyniki uzyskały: Danuta Lis i Anna Kałmuczak po 50 pkt., Renata Plewik 48, Maria Wietrzykowska 38, Ewa Cwojdzińska 33, Maria Bosiacka 32, Jolanta Drzewiecka 32 pkt. W konkurencji panów najwięcej punktów "wykulali" Włodzimierz Rataszewski 63, Jerzy Ciereszko 53, Wojciech Liszkowski 51, Stefan Kęszycki 50, Piotr Cierpiszewski 50, Dariusz Majchrowicz 48, Maciej Rataszewski 43, Zdzisław Kopczyński 43, Piotr Grupa 37 i Franciszek Ziółkowski 34 pkt.
- Grudzień - Rok jubileuszowy zakończył się tradycyjnym "opłatkiem'
2005
Dzień Dziecka
Wycieczka do kina IMAX
2005
Dzień Dziecka
Wycieczka do kina IMAX
2005
Spotkanie rekreacyjne w Chycinie
2005
Spotkanie rekreacyjne w Chycinie
2005
Spotkanie rekreacyjne w Chycinie