Menu główne:
historia
Rok 1981
Systematycznie zajęcia w sekcjach, w których obserwowano zwiększenie zainteresowanie wyrażające się wzrostem ilości ćwiczących, zostały w końcu roku zawieszone w efekcie wprowadzenia stanu wojennego. W okresie ferii młodzież szkół podstawowych i średnich, Ognisko współuczestniczyły organizacji obozów zimowych dla dzieci pracowników. Członkowie brali udział w całorocznych rozgrywkach kręglarskich w ramach ligi miejskiej, Podkreślić trzeba dobre efekty współpracy w zakresie działalności rekreacyjnej dla pracowników ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego , z którym współpraca miała wieloletnie tradycje oraz roczną zaledwie z NSZZ "Solidarność".
Rok 1982
Cechowało osłabienie działalności Ogniska. Było ono wynikiem sytuacji, jaka powstała w Polsce po wyprowadzeniu stanu wojennego. Codzienne troski członków Ogniska oraz ograniczenia administracji spowodowały, że zajęcia w sekcjach wznowiono dopiero w II półroczu. Rozwiązanie związków zawodowych stworzyło też inną od dotychczasowej sytuację w działalności Ogniska, gdyż straciło ono sojuszników w organizacji imprez rekreacyjnych. To właśnie, w połączeniu obserwowanym brakiem zainteresowań pracowników propozycjami udziału w imprezach, zadecydowało o osłabieniu aktywności Ogniska. W końcu roku uruchomiono wprawdzie eksperymentalnie nową sekcję "RADŻA YOGI ", ale początkowy zapał - obserwowany szczególnie wśród studentów - szybko osłabł, i w początkach 1983 roku sekcja ta została rozwiązana.
Rok 1983
Zarząd postanowił szczególną uwagę zwrócić na zwiększenie aktywności członków. Udało się to głównie w sekcjach gimnastycznych pań, rekreacyjnej mężczyzn oraz nauki pływania dzieci. Nie satysfakcjonujące efekty uzyskano w zakresie działalności imprezowej, chociaż w porównaniu do r.1982 udało się zauważyć wyraĽną tendencję wzrostu zainteresowania udziałem w imprezach. Zarząd postawił sobie za zadanie zastąpienie w Uczelni działalności socjalnej związków zawodowych. W okolicach Lubonia zorganizowano zawody narciarskie dla dzieci pracowników. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem zarówno dzieci jak i rodziców. Powtórzenie tej imprezy okazało się jednak trudne, ze względów finansowych. Reprezentacja Ogniska startowała w Wojewódzkich Zawodach Strzeleckich organizowanych przez Ognisko " Nowy Bonin ". W maju Ognisko uczestniczyło w Zlocie Wojewódzkim Ognisk TKKF w Sierakowie Wlkp., startując zarówno w konkurencjach dla dorosłych jak i dla dzieci. Kręglarze uczestniczyli w 2 turniejach oraz w lidze kręglarskiej.
Rok 1984
Zainteresowania zarządu Ogniska koncentrowały się wokół działalności sekcji, które zapewniają systematyczne uprawianie różnych form rekreacji ruchowej. Takie właśnie zajęcia stanowią istotę działalności Ogniska od chwili jego powstania. Przykładem mogą być wzorowo prowadzone przez dr Jadwigę Prywer przy pomocy mgr Andrzeja Arcimowicza, a wcześniej przez dr Halinę Młokosiewicz, zajęcia w sekcji gimnastycznej pań. Były one wielokrotnie hospitowane. Pokaz zajęć odbył się również w Telewizji. Zespół pań brał udział w wielu pokazach organizowanych z różnych okazji. Nie mniejszą popularnością cieszą się zajęcia prowadzone przez dr Jerzego Szobera i wcześniej przez dr Mariana Tuliszkę, dr Jerzego Cieroszkę i dr Krzysztofa Pietrusika. Członkowie uczestniczyli również w kilku imprezach, z których warto wymienić: Ligę Miejską w kręglarstwie, Wojewódzkie Zawody Strzeleckie oraz Turniej Tenisowy. W tym ostatnim uczestniczyło 12 pracowników, co rokuje nadzieje na reaktywowanie mistrzostw Uczelni w tej dyscyplinie sportu. W tymże roku odbyło się nadzwyczajne zebranie członków Ogniska, na którym omówiono między innymi tekst nowego statutu Ogniska, proponowany przez ZG TKKF. Po wnikliwej analizie wypracowano własny statut, który przesłono do zatwierdzenia. Opierając swoją działalność na społecznych działaczach, Ognisko przez 25 lat swojej działalności dążyło do stworzenia pracownikom i ich rodzinom warunków do uprawiania różnych form rekreacji ruchowej. Chociaż w tym ćwierćwieczu były lata mniejszej aktywności, można mieć nadzieję, że Ognisko będzie rozwijało się pomyślnie, dzięki zaangażowaniu swoich członków oraz pomocy władz Uczelni, która odczuwało Ognisko od chwili założenia. Spoglądając z perspektywy lat należy podkreślić, że osiągnięcia były możliwe tylko dzięki zaangażowaniu jego długoletnich działaczy takich jak mgr Józef Burbelka, Danuta Świekatowska, Stefan Błażejewski, Wojciech Liszkowski, Halina Młokosiewicz, Alina Flieger - Grupa, Kornelia Hałas, Jadwiga Prywer, Jerzy Szober, Stanisław Wylegalski, Stefania Sworek, Lechosław Dworak oraz Andrzej Arcimowicz. Przypominając minione 25 lat, nie można zapomnieć również o tych, którzy nie doczekali dnia Jubileuszu: dr Maria Chruścicka - Jedlińska, dr Janina Skarżewska, Stanisława Tuszyńska, dr Franciszek Laurentowski. W tym miejscu przypomnieć również należy postać Henryka Fliegera. Nie był On wprawdzie członkiem Ogniska, ale był jednym z założycieli Towarzystwa w Polsce. Przez cały okres swojej pracy w Zarządzie Wojewódzkim TKKF służył radą i efektywną pomocą Ognisku TKKF - AWF.
Rok 1985
Jubileuszowy rok działalności Ogniska TKKF - AWF nie jest rokiem wyjątkowym. Charakteryzowały go codzienne zajęcia w sekcjach, udział w imprezach, a także akcja sprawozdawczo - wyborcza Towarzystwa. Dla pracowników AWF w ramach Uczelnianych Dni Sportu, Turystyki i Rekreacji zorganizowano zawody w tenisie stołowym, kręglach i brydżu sportowym. Dla dzieci przeprowadzono imprezę rekreacyjną z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Systematycznie ćwiczyła grupa pracowników Uczelni - uprawiająca w rekreacyjnej formie grę w piłkę nożną. Przykładem jest zaangażowanie w tej formie zająć dr dr E. Wachowskiego i R. Wieczorka. W czasie zebrania sprawozdawczo - wyborczego, w oparciu o nowy, zatwierdzony w dnia 29.04.1985 r. Statut, dokonano wyboru władz Ogniska na kadencję czteroletnią (1985 - 1989 ). Prezesem Ogniska wybrano mgr Włodzimierza Rataszewskiego. Wiceprezesami zostali Alina Flieger - Grupa oraz mgr Zdzisław Kopczyński. Obowiązki sekretarza powierzono Bożenie Karczmarz, a skarbnika Danucie Świekatowskiej. W skład Zarządu weszli również Jadwiga Prywer i dr Wojciech Liszkowski. Wybrano komisję rewizyjną w składzie: Teresa Marchlewska, Urszula Przybylska i Andrzej Arcimowicz. Podsumowując 25-letni okres działalności, należy zwrócić uwagę na fakt, iż tylko dzięki przychylnemu stanowisku władz akademickich Uczelni, począwszy od rektoratu prof. dr hab. Michała Ćwirko - Godyckiego, poprzez rektoraty prof. dr hab. Stefana Bączyka, prof. dr hab. Zbigniewa Drozdowskiego, prof. dr hab. Aleksandra Kabscha aż do aktualnego p.o. rektora doc. dr Jerzego Matyni - Ognisko mogło stworzyć swoim członkom korzystne warunki do uczestniczenia w zajęciach. Równie przychylne Ognisku stanowiska prezentowali dyrektorzy administracji Uczelni: Stefan Błażejewski, inż. Władysław Przyczynek, obecnie - mgr Zdzisław Kudła. Można mieć nadzieje, że taka sama atmosfera będzie sprzyjała dalszej działalności Ogniska.
KALENDARIUM
1981
Cykl meczy kręglarskich w ramach "Ligi Miejskiej" - zespół żeński VI m., zespół męski - II miejsce w grupie B.
XIII Ogólnopolski Turniej Kręglarski - zespół męski XV m.
Wycieczki rekreacyjne (4) - udział ogółem 130 osób.
Mecz w siatkówkę z zespołem "Nowy Bonin" - zwycięstwo zespołu TKKF - AWF.
Zawody Strzeleckie o Mistrzostwo Szkół Wyższych m. Poznania - zespół w składzie: Anna Rakowska, Zdzisław Kopczyński, Wojciech Liszkowski, Włodzimierz Rataszewski zajął III m..
1982
Mecz w siatkówkę z zespołem "Nowy Bonin" - zwycięstwo zespołu "Nowy Bonin".
TV Poznań w "Teleskopie" - zaprezentowała reportaż z zajęć gimnastycznych pań prowadzonych przez dr Jadwigę Prywer.
1983
Zawody narciarskie dla dzieci - Luboń - udział 18 dzieci oraz 10 rodziców.
Wiosenne Zawody Strzeleckie - zespół w składzie: Anna Rakowska, Zdzisław Kopczyński, Włodzimierz Rataszewski zajął XIII m.
Wojewódzki Zlot Ognisk TKKF - udział 18 członków. Osiągnięto jedno I m. W kategorii dzieci, jedno II m. w kategorii dzieci, dwa IV m. w kategorii dorosłych i jedno VI m. w kategorii dorosłych.
Liga Kręglarska - zespół męski - VII m.
1984
Liga Miejska w Kręglarstwie - zespół żeński - VI m., zespół męski - IV m.
Wojewódzkie Zawody Strzeleckie Ognisk TKKF - zespół żeński w składzie: Maria Portała, Zdzisława Idzior, Anna Rakowska zajął III m.
Turniej Tenisowy o mistrzostwo AWF - udział 12 pracowników. I m. - Piotr Szafarkiewicz, II m. - Jacek Gracz.
1985
Turniej Tenisa Stołowego - I m. Zdobysław Stawczyk, II - Piotr Szafarkiewicz, III - Leszek Konys.
Turniej Kręglarski - I m. Edmund Rybacki, II m. - Jan OĽdziński, III m. - Włodzimierz Rataszewski.
Turniej Brydżowy - I m. para Waldemar Chruściel - Błażej Szulecki, II m. Tadeusz Wojtczak - Włodzimierz Rataszewski, III m. Tadeusz Redmer - Jan OĽdziński, IV m. Krzysztof Linkowski - Leszek Konys.
Impreza rekreacyjna dla dzieci - udział 40 dzieci pracowników AWF.